استان گلستان، شهرک صنعتی گنبدکاووس

از شنبه تا پنجشنبه ( 8 صبح تا 16 عصر )

پتاسیم یدات

  1. صفحه اصلی
  2. محصولات
  3. پتاسیم یدات

معرفی پتاسیم یدات

یدات پتاسیم (Potassium Iodate) با فرمول شیمیایی KIO۳ [CAS No. 7758-05-6] که در ساختار تریگونال متبلور می‌گردد؛ پودری است سفید رنگ که یکی از منابع مهم یُد بشمار می‌رود و برای ساخت هورمون‌های تیروئید ضروری است. از نظر شیمیایی یدات‌ها جزو ترکیبات اکسنده بشمار می‌روند و در ۵۶۰ درجه سلسیوس تجزیه می‌شود.

ساختار مونوکلینیک پتاسیم یدات

کاربرد های پتاسیم یدات

یُد دار کردن نمک طعام:
کمیته‌ای از سازمان بهداشت جهانی به این نتیجه رسید که استفاده افزودن یدات پتاسیم به آرد جهت تامین یُد مورد نیاز بدن انسان، غیرقابل قبول است زیرا بدلیل پر مصرف بودن نان، می‌تواند منجر به دریافت بیش از حد یُد شود، اما در همان زمان، این کمیته استفاده از یدات پتاسیم را برای تقویت نمک طعام تایید کرد، زیرا استفاده در نمک منجر به دریافت کمتر یُد نسبت به استفاده گسترده از نان می‌شود. این ماده نسبت به یدید پتاسیم دارای پایداری بیشتری است به همین دلیل برای یُد دار کردن نمک طعام مخصوصا در کشورهای گرمسیری، از یدات پتاسیم استفاده می‌شود.

دارو و درمان:
– استفاده در برخی ضدعفونی کننده‌های بر پایه یُد
– تهیه قرص‌های یدات پتاسیم برای جلوگیری از جذب تشعشعات یُد رادیواکتیو در مراکز هسته‌ای.

کاربردهای دیگر:
– در آنالیزهای آزمایشگاهی در تیتراسیون‌های یدومتری و آنالیز نمونه های روی و آرسنیک
– استفاده در  فیلترهای پولاریزاسیون نور

جدول ۲. ویژگیهای محصول یدات پتاسیم آلتین:

وزن خالص : ۲۵ کیلوگرم

بسته بندی کلیه محصولات شرکت در پاکتهای متالایز که شامل ۳ لایه پلی استر، آلومینیوم و پلی اتیلن است، می باشد.

ایمنی و انبارش :

یدات پتاسیم ممکن است به شدت با مواد احتراق و احیا کننده مانند آلومینیوم، ترکیبات آلی، پراکسید هیدروژن و سولفیدها واکنش نشان دهد. محصولات حاصل از تجزیه خطرناک آن یدید هیدروژن، اکسیدهای پتاسیم و یُد است. از انبارش این ماده در کنار ترکیبات فوق خودداری نموده و در محیطی با رطوبت کم و دور از نور مستقیم خوشید یا گرما نگهداری شود.